• EWAKUACJA - alarm próbny

          • Dziękujemy tą drogą druhom z OSP Janowice za sprawną i profesjonalną pomoc w przeprowadzeniu próbnego alarmu ewakuacyjnego w Szkole Podstawowej w Janowicach. Przy okazji uczniowie młodsi i starsi mogli uzyskać wiele informacji z pierwszej ręki o służbie strażaków. Niektórzy po raz pierwszy w życiu usiąść w wozie bojowym. Chyba główna korzyść tego typu alarmów to przyzwyczajenie osób do działania i reagowania bez paniki, bez niebezpiecznej bieganiny po klatkach schodowych, nerwowości, przepychania. Wszystkie analizy pokazują, że w przypadku pożarów i innych tego typu zdarzeń najwięcej ofiar jest skutkiem ścisku, tłoczenia się, tratowania leżących już ludzi, zamkniętych drzwi ewakuacyjnych nie otwieranych od miesięcy, sprzecznych komunikatów i braku informacji o tym, co należy robić w danym momencie. Profilaktyka jest tańsza od leczenia, a prewencja od likwidacji szkód.

          • WYCIECZKA DO KRAKOWA

          • Korzystając z przerwy pomiędzy falami pandemicznymi dzieci z klas IV- VI odwiedziły Ogród Botaniczny w Krakowie i Ogród Doświadczeń w Nowej Hucie. Pogoda była życzliwa, a miejsca zwiedzania zaskakująco ciekawe. Nie da się zobaczyć, poznać, powąchać, zachwycić 8 tysiącami gatunków roślin z całego świata w półtorej godziny. Pewnie trzeba będzie wrócić. Co się zobaczyło to nasze. Ogród doświadczeń okazał się bardziej ogrodem zabaw. Były to jednak zabawy prowadzące do wiedzy. Oj trzeba się namęczyć, żeby coś zrozumieć. Na koniec zawitaliśmy do kościoła ale nie takiego jak inne tylko do kościoła Arki. Aha i jeszcze jedna atrakcja - godzinne czekanie w kolejce w Mac Donaldzie.

          • W SZKOLE O BEZPIECZEŃSTWIE – czyli pogadanka z policją

          • W środę 8 września 2021 r. odbyło się spotkanie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janowicach z policjantem. Spotkanie organizowane było w celu przybliżenia najmłodszym podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podczas pogadanki z uczniami  pan policjant wyjaśnił jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły oraz radził w jaki sposób przechodzić przez jezdnię.

            Uczniowie dowiedzieli się również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych w widocznym miejscu po zmroku. Najmłodsi otrzymali także wskazówki na temat bezpiecznego zachowania w kontaktach z osobą obcą. Ważne, aby dzieci pamiętały, że nie należy rozmawiać z osobami obcymi, nie należy udzielać im informacji np. na temat miejsca zamieszkania, a także nie należy brać żadnych przedmiotów od nieznajomych. Maluchy często są bardzo ufne i nie potrafią rozpoznać zagrożenia w niebezpiecznych nieznajomych, którzy mogą przybrać pozę miłej osoby.

             Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od policjanta odblaski.

          • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

          • Kwiaty,dyplomy, podziękowania,wyróżnienia to znak, że rok szkolny dobiegł kresu. Prawda, nieprawda. Dobiegnie dopiero 31 sierpnia. Nie będzie już jednak lekcji zdalnych i niezdalnych, stresów i chodzenia do szkoły. Nareszcie wakacje. Kolejna klasa ósma opuściła mury Szkoły Podstawowej w Janowicach. Bywało różnie, i lepiej i gorzej, zawsze sympatycznie. Nie dali się nie lubić. Na koniec na osłodę zafundowali przepysznego torta. Niezawodni jako kolędnicy misyjni, pomocnicy w nagłych sytuacjach, przejęci trudną i bolesną czasami historią ojczystą. Gdziekolwiek Was wiatry poniosą nie zapominajcie o Janowicach i Polsce. Dziękujemy Panu Wójtowi Józefowi Knapikowi za stypendium dla uczennicy Klaudii Tyka, a Panu Wójtowi Ryszardowi Stankowskiemu za obecność i miłe słowa. Rodzicom uczniów klasy ósmej za wszystko.

          • Dzień SPORTU w SP Janowice

          • Dziękujemy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie za interesujący oraz profesjonalny pokaz i instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów Szkoły Podstawowej w Janowicach. Każdy, nawet dziecko, może znaleźć się w takiej sytuacji, gdy wiedza i umiejętności w tym zakresie będą ważniejsze niż cokolwiek innego. Panowie ratownicy z Tarnowa słyną ze swoich umiejętności, tak w Polsce, jak i poza jej granicami. Biorą udział w konkursach międzynarodowych celem wymiany doświadczeń i nabywania nowych sprawności. Uczniowie mieli okazję uczyć się od najlepszych mistrzów. Dziękujemy Panom ratownikom i Pani Dyrektor, która wyraziła zgodę na to szkolenie. Warto zapamiętać jedną ze wskazówek udzielanych dzieciom- Doceniajcie każdą wiedzę, jaką ktoś wam chce przekazać, bo nie wiecie kiedy i w jakich okolicznościach będzie wam potrzebna.

          • Deklaracja dostępności Szkoła Podstawowa w Janowicach

          • Szkoła Podstawowa w Janowicach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej janowice1.edupage.org

            • Data ostatniej istotnej aktualizacji strony internetowej: 20.04. 2021

            Status pod względem zgodności z ustawą

            Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

            Treści niedostępne

            • Na stronie internetowej znajdują się dokumenty, do których nie dodano napisów dla osób Głuchych, m.in. z uwagi na fakt, iż zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
            • Zamieszczone na stronie aktualności w formie plików PDF mogą nie być dostępne cyfrowo w całości, gdyż były skanowane.
            • Część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, mają one charakter promocyjny i nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
            • Nie wszelkie elementy nietekstowe, umieszczone na stronie internetowej, takie jak: zdjęcia, obrazki ozdobne, ikony, itp. posiadają szczegółowy opis.

            Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

            • Deklarację sporządzono dnia: 30 03.2021
            • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 20. 04. 2021

            Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

            Informacje zwrotne i dane kontaktowe

            • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Maksymilian Mrzygłód
            • E-mail: janowicesp@poczta.onet.pl
            • Telefon: 146799006

            Każdy ma prawo:

            • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
            • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
            • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

            Żądanie musi zawierać:

            • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
            • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
            • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

            Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

            Skargi i odwołania

            Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

            • Organ nadzorujący: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowicach
            • Adres: 33-115 Janowice 128
            • E-mail: janowicesp@poczta.onet.pl
            • Telefon: 146799006

            Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

            Dostępność architektoniczna

            Szkoła Podstawowa w Janowicach mieści się w budynku, który nie jest w pełni przystosowany do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami.

             Do budynku szkoły prowadzą ścieżki i drogi dojazdowe  ułatwiające przemieszczanie na jednym poziomie bez używania schodów.

            Szkoła posiada podwójne blokowane drzwi wejściowe umożliwiające bezproblemowe wchodzenie i wychodzenie z budynku. Przed drzwiami zamontowano dzwonek ułatwiający kontakt z osobami obsługi.

            Wewnątrz szkoły na poziomie 0 można poruszać się na wózku na jednym poziomie .  

            Toaleta wewnątrz budynku na poziomie – 0 przy wejściu bocznym do przedszkola jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dostęp do pozostałych toalet na I piętrze budynku jest utrudniony z uwagi na brak wind i podjazdów. Na poziomie O można korzystać ze sprzętów multimedialnych w razie potrzeby szafek szatniowych, wieszaków, sali gimnastycznej, aneksu jadalnego.

             

          • INFORMACJE

          • Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach- rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów

            Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

            Praca zdalna z uczniem w czasie zawieszenia zajęć w szkołach

            W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu:

            · dziennika elektronicznego,

            · strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej,

            · mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny.

            W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.

            Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

            1. epodreczniki.pl

            2. Portal wiedzy dla nauczycieli

            3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych

            4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”

            5. Portal lektury.gov.pl

            6. Strona Centrum Nauki Kopernik

            7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia

            8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning

            9. Serwis Ninateka

            10. Serwis Muzykoteka Szkolna

            11. Biblioteka Cyfrowa Polona

            12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji

            13. Serwis Telewizji Polskiej

            14. Serwis Polskie Radio Dzieciom

            Epodreczniki.pl https://epodreczniki.pl/

            To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

            Materiały dostępne na platformie są:

            · bezpłatne,

            · zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,

            · udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,

            · dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),

            · dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

            Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:

            · e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,

            · dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,

            · przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

            Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.

            Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.

            Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.

            Portal Scholaris http://www.scholaris.pl/

            To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

            Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.

            Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

            Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – www.cke.gov.pl

            Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.

            Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:

            · informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami

            · przykładowe arkusze egzaminacyjne, próbne arkusze egzaminacyjne, filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty

            · dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE): np. link 1, link 2, link 3

            · arkusze egzaminacyjne z 2019 r.

            Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:

            · informatory o egzaminie maturalnym zawierające przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami

            · arkusze próbne, arkusze pokazowe

            · zbiory zadań do egzaminu maturalnego

            · filmy dot. egzaminu maturalnego z języka polskiego, chemii, biologii

            · materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego

            · materiały dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego

            · materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego

            · zbiory zadań z matematyki

            · 76 filmów dotyczących różnych zagadnień z matematyki

            · arkusze egzaminacyjne z lat 2015–2019

            Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”http://wlaczpolske.pl

            Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.

            Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań.Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski.

            Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce.

            Portal lektury.gov.pl https://lektury.gov.pl/

            To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowychi ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

            Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/

            Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

            Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1

            Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

            Serwis IPN Przystanek historia

            https://przystanekhistoria.pl

            Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

            Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.

            Strona Krajowego Biura programu eTwinning https://etwinning.pl/inspiracje-2/inspiracje

            Zachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.

            Serwis Ninatekahttps://ninateka.pl/edu

            To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

            Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

            Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

            Serwis Muzykoteka Szkolna http://www.muzykotekaszkolna.pl/

            Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

            W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

            Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji www.bc.ore.edu.pl

            Biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.

            Biblioteka Cyfrowa Polona www.polona.pl

            Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

            W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

            Serwis Telewizji Polskiejhttps://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-

            Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.

            Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”

            Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.

            W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.

            Serwis Polskie Radio Dzieciom www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom

            To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

            Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.

            Departament Informacji i Promocji

            Ministerstwo Edukacji Narodowej

        • XXIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS POEZJI RELIGINEJ
          • XXIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS POEZJI RELIGINEJ

          • W konkursie poezji religijnej "O pierscień św. Kingi", który odbył sie 2 grudnia w Pałacu Młodzieży w Tarnowie brali udział uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Kot, Aleksandra Janik, Klaudia Kocik, Anna Kocik, Zuzanna Janik, Tymoteusz Prajer, Partycja Adamiak i Michał Tyszkowski. W czołówce laureatów i bilet do Kopalni w Bochni na dalszą rywalizacje uzyskały: Wiktora Kot oraz siostry Ola i Zuzia Janik. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

        • 25 ULICZNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W ZAKLICZYNIE
          • 25 ULICZNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W ZAKLICZYNIE

          • Dystans dla najmłodszych uczestników 25 Ulicznego Biegu Niepodległości w Zakliczynie wynosił 100 M. Tylko 100,albo aż, jeżeli nie ma się nawet 2 latek. Maluchy pokonały, go dzielnie. Rodzice też, zważywszy na to ile się musiało wydarzyć, aby z tym dzieckiem być. Wszyscy odnieśli sukces, bo wszyscy dobiegli do mety. W dobrych zawodach wystąpili i bieg ukończyli. Bieganie dla Niepodległej to idea zyskując na popularności. Nie dosyć, że możemy w ten sposób uczcić święto narodowe, to jeszcze zyskać na zdrowiu, satysfakcji, samopoczuciu~przecież ruch to jedyny naturalny i legalny narkotyk. Pod medalem i koszulką jest serduszko, tam puka, Polska puka.

        • XXI ZLOT W ŁOWCZÓWKU
          • XXI ZLOT W ŁOWCZÓWKU

          • Mokro,chłodno i do domu daleko. Tak samo czuli Legioniści,tylko że im w oczy zaglądała jeszcze śmierć. Pogoda na XXI zlocie w Łowczówku pozwoliła na rzeczywiste sprawdzenie szacunku dla ofiary Legionistów,ale też własnej wytrwałości. Tym większe słowa uznania dla tych co wytrwali do końca. W biedzie dzieci łatwiej wychowywać, już same trudności wychowują, w dostatku jest trudniej, trzeba stwarzać okazje czasem, sztucznie, Dzisiaj trud, zimno, szaruga, deszcz jesienny deszcz stworzyły taką okazję. Lekcja historii, religii i wychowania.

          • ZACHOWAĆ OD ZAPOMNIENIA

          • Ocalić od zapomnienia, przestrzec, zachować dziedzictwo,przekazać prawdę i bronić jej, cenić przeszłość i kształtować ku przyszłości, uczyć szacunku do cichych bohaterów dnia codziennego~społeczników, wolontariuszy, darczyńców, oto cele przyświecające patryiotycznemu apelowi przygotowanemu przez Koło Historyczne SP Janowice. Boimy się słowa patriotyzm z różnych powodów, także i takiego, aby nie deprecjonować znaczenia. Jednak nikt nie ma monopolu na właściwe rozumienie patriotyzmu. Co dla jednego jest trywialne, dla drugiego jest podniosłe. Uczucia mają to do siebie, że są szczere. Każdemu wolno myśleć po swojemu i wzruszać się na swój sposób. Przekaz wydarzenia był oczywisty ceńmy co mamy, bo niemałym trudem i poświęceniem zostało okupione. Wiek XX oprócz niewątpliwego rozwoju nauki i techniki zaznaczył się 2 wojnami światowymi, eksperymentami z faszyzmem, komunizmem, akademickim liberalizmem co przekładało się na cierpienia milionów ludzi. Te miliony składają się z mieszkańców wsi, miast, miasteczek, osad, zwykłych ludzi mających zwykłe pragnienia, a wtłoczonych bez własnej woli w tryby wielkiej historii i polityki. Ich życie, praca, dzień codzienny są tak samo ważne jak i wielkich tego świata. Od czasu do czasu warto to pokazać. Wypada w takim razie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu, a szczególnie Panu Zdzisławowi Kocikowi, który zachował w swojej znakomitej pamięci wiele faktów z historii Janowic i okolicy. Dziękujemy za obecność i uwagę,wsparcie i życzliwość. Żyjemy już w globalnej wiosce, ale każda wioska ma swoje przysiółki, nasz to Polska. Od niej mamy spokój, język, kulturę, tradycje, dumę, wspólnotę, perspektywy, wczoraj dzisiaj i jutro. Całkiem sporo.

          • #CodeWeek2019 w naszej szkole

          • Europejski Tydzień Kodowania (#CodeWeek2019)  w tym roku odbędzie się w dniach 5 – 20 października. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja odbywa się na terenie całej Europy. Jej misją jest poszerzanie kompetencji z obszaru programowania zarówno wśród profesjonalistów, jak i początkujących. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką. Nauka programowania to przede wszystkim dobra zabawa. Dzięki niej uczniowie w przystępny sposób nabywają uniwersalne umiejętności – ćwiczą logiczne myślenie, uczą się jak współpracować i rozwiązywać złożone problemy.

            W ramach CodeWeek2019 w naszej szkole  zostaną zorganizowane warsztaty z robotyki   i programowania. Szczegółowych informacji udziela nauczyciel Robert Kraj. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

        • POŻEGNANIE KLASY VIII
          • POŻEGNANIE KLASY VIII

          • W dniu rozdania świadectw w Szkole Podstawowej w Janowicach pożegnaliśmy pierwszy raz VIII klasę. Uczniowie przez 3 lata byli najstarszymi uczniami w szkole. Nasi Absolwenci przygotowali krótki skecz, film i wspominaliśmy ich początek w szkole, po tak miłym wprowadzeniu pożegnali się z Gronem Pedagogicznym, obsługą szkoły oraz uczniami, którzy we wrześniu tutaj jeszcze wrócą.

            Miłą niespodzianką była wizyta Pana Wójta Gminy Pleśna Józefa Knapika oraz Pana Ryszarda Stankowskiego, którzy wręczyli Nagrodę Wójta najzdolniejszym uczennicom naszej szkoły: Julii Łazarz, Wiktorii Kot oraz Aleksandrze Janik. Uczennicom zyczymy dalszych sukcesów naukowych w przyszłym roku, a wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji 2019.

             

            Pozostałe zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w naszej galerii.

        • Finał Juniorskiego Turnieju Debaty Oksfordzkiej
          • Finał Juniorskiego Turnieju Debaty Oksfordzkiej

          • „Współczesna młodzież jest tolerancyjna” to teza Finału Juniorskiego Turnieju Debaty Oksfordzkiej pod patronatem Wójta Gminy Pleśna, który odbył się  w Centrum Kultury w Pleśnej 8 maja.
            W składzie "Propozycji" byli: Wiktoria Kot, Krzysztof Sowa, Anita Tomaszek, Justyna Kocik, Magdalena Jasińska, Julia Łazarz. Opiekun grupy: P. Anna Sowa. Stronę "Opozycji" reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Pleśnej: Emilia Osika, Kamila Przebięda, Małgorzata Peterek, Dominik Zając, Jakub Górowski, Miriam Szarkowicz.  Marszałkiem debaty była Pani Urszula Stolarczyk – pomysłodawczyni Turnieju, która od kilku lat promuje debatę oksfordzką, jako narzędzie popularyzujące prowadzenie dyskusji na najwyższym poziomie merytorycznym i pod kątem kultury wypowiedzi. Sekretarzem Debaty byl Pan Sławomir Jagoda. Gościem specjalnym Debaty był Pan Grzegorz Nawrocki - Prezes British Alumni Society w Polsce, twórca akademickiego cyklu debat oksfordzkich UW i Szkoły Liderów oraz cyklu debat ZDERZENIA w Teatrze Polskim w Warszawie. Anglista, amerykanista, dziennikarz. Absolwent uniwersytetu Cambridge, Preston (UCLAN), UW oraz UJ. Dwukrotny laureat stypendium brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych "British Chevening Scholarship", a także programu 'Leader in Civil Society" Instytutu Roberta chumana. F
            inaliści Juniorskiego Turnieju Debaty Oksfordzkiej zostali zaproszeni na Zamek Królewski w Warszawie przez Pana Grzegorza Nawrockiego.

          • "NAUKA DROGĄ DO SUKCESU W GMINIE PLEŚNA"

          • Fundacja  w partnerstwie z Gminą Pleśna realizuje projekt pn  „Nauka drogą do sukcesu w Gminie Pleśna”w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, Osi priorytetowej 10 Wiedza i kompetencje, Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałanie 10.1.3 Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne.

             

            Wartość projektu łącznie 1 186 538,40zł

             

            Numer projektu RPMP.10.01.03-12-0398/16

             

            Projekt Nauka drogą do sukcesu w Gminie Pleśna finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu  państwa.

            Projekt obejmuje: Szkołę Podstawową im. Bronisława Czecha w Pleśnej, Szkołę Podstawową w Janowicach, Szkołę Podstawową w Szczepanowicach oraz  Szkołę Podstawową im. Armii Krajowej w Rzuchowej. Organem prowadzącym wszystkich szkół objętych projektem jest Gmina Pleśna.

            Projekt będzie realizowany od 1.08.2017 do 31.07.2019

            Głównym celem projektu jest wzrost rozwoju kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy oraz właściwych postaw i umiejętności 449 uczniów tych szkół, korzystania z technologii informacyjno -komunikacyjnych oraz rozwijanie kompetencji informatycznych z uwzględnieniem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i wynikających z tego tytułu zagrożeń.

            W ramach projektu 70 nauczycieli w/w szkół będzie doskonalić swoje umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie dydaktycznym oraz nauczania metodą eksperymentu przedmiotów przyrodniczych.

            Zakres i formy realizacji projektu opracowano na podstawie diagnoz w 4 szkołach podstawowych zatwierdzonych przez organ prowadzący i analizy zainteresowania projektem nauczycieli, uczniów i rodziców.

            Uczniowie będą rozwijać wiedzę i umiejętności w trakcie zajęć rozwijających, kołach zainteresowań, projektach edukacyjnych, warsztatach.

            106 uczniów 4 Szkół Podstawowych dzięki indywidualnym stypendiom przeznaczonym na rozwój zarówno kompetencji kluczowych jak również postaw pracy w zespole, kreatywności i innowacyjności  uczniowie mający problemy z opanowaniem podstawy programowej będą realizować Indywidualne Plany Rozwoju dla doskonalenia w/w kompetencji i postaw.

            W projekcie wezmą udział nie tylko uczniowie mający problemy z nauka ale także ci, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i doskonalić swoje umiejętności w obszarze matematyki nauk przyrodniczych.

            Swoją wiedze uczniowie będą pogłębiać w trakcie wyjazdów edukacyjnych do m.in. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Parku Doświadczeń w Krakowie i Ogrodzieńcu. Wyjazdy edukacyjne pozwolą uczniom na utrwalenie zdobytej na zajęciach wiedzy dzięki połączeniu teorii praktyką.

            Dzięki projektowi 4 szkoły podstawowe zostaną wyposażone w nowoczesną bazę dydaktyczną. Zostanie utworzona Międzyszkolna Pracownia Informatyczna w Szkole Podstawowej w Pleśnej i Międzyszkolna Pracownia Przyrodnicza w Szkole Podstawowej w Rzuchowej oraz  i doposażone pracownie informatyczne w Szkole Podstawowej w Szczepanowicach i Janowicach i pracownie przyrodnicze w Szkole Podstawowej w Pleśnej, Janowicach i Szczepanowicach.

            Koszt doposażenia sal i materiałów dydaktycznych w projekcie wynosi około 350 000 zł.

            Projekt jest realizowany zgodnie zasadą równości szans i niedyskryminacji tj. w sposób zapewniający równy dostęp do zajęć, stypendiów, warsztatów, szkoleń zarówno dla uczniów i uczennic, nauczycieli, nauczycielek kryteria rekrutacji do wszystkich zajęć wolne będą od dyskryminacji ze względu na płeć, niepełnosprawność, czy inne potencjalnie dyskryminujące kryteria. Zajęcia dla uczniów i nauczycieli odbywają się w salach zapewniających dostęp dla osób niepełosprawnych

             

        • Konkurs recytatorski "Poetycka Pleśna"
          • Konkurs recytatorski "Poetycka Pleśna"

          • Po raz szósty w sali widowiskowej Centrum Kultury odbył się konkurs recytatorski "Poetycka Pleśna", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Bronisława Czecha w Pleśnej. I po raz szósty prezentowane były wiersze naszych znakomitych poetów z gminy Pleśna oraz podsumowano i wręczono nagrody w "Konkursie Jednego Wiersza". Patronat honorowy objęła P. Barbara Nowak - Małopolski Kurator Oświaty, P. Anna Pieczarka- Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Starosta Tarnowski Pan Roman Łucarz i Wójt Gminy Pleśna.  Naszą szkołę reprezentowali Wiktoria Kot, Aleksandra Janik, Zuzanna Janik i Anna Kocik. W kategorii klas I – III ; I miejsce zajęła– Zuzanna Janik SP Janowice, zaś II miejsce – Anna Kocik.

            Serdecznie gratulujemy.

             

        • Debata oksfordzka - rozmowa ginącą sztuką
          • Debata oksfordzka - rozmowa ginącą sztuką

          • Dnia 4 marca 2019 r. odbyła się debata oksfordzka z udziałem naszych uczniów. Organizatorem przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa w Łękawicy. Młodzież próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie: „ Świat bez Internetu byłby światem lepszym, innymi słowy Internet przyniósł nam więcej szkód niż pożytku”.

            W pojedynkach na argumenty musiała się zmierzyć ze swoimi rówieśnikami drużyna z Janowic w składzie: Wiktoria Kot, Magdalena Jasińska, Gabriela Nowak, Justyna Kocik, Julia Łazarz i Krzysztof Sowa.  Uczniowie klas 7 i 8 brali udział w takiej debacie po raz pierwszy.

             Przygotowaniem młodzieży zajął się pan Dyrektor Maksymilian Mrzygłód.

            Podczas prowadzenia debaty obowiązywały zasady - nie obrażamy przeciwników, nie przerywamy wypowiedzi. Debata ma ścisłe zasady dotyczące czasu i sposobu dyskutowania, przede wszystkim charakteryzuje się wysoką kulturą prowadzenia sporu na podany wcześniej temat.  Nad całością czuwał marszałek debaty. Była nim pani Urszula Stolarczyk.

            Zmagania wygrała strona opozycji - reprezentowana przez uczniów z Janowic. Był to ich debiut w świecie debaty - dlatego tym bardziej gratulujemy naszej drużynie i czekamy na następną  debatę!

        • Przy kiełbasce z Kołem Łowieckim Jaźwiec
          • Przy kiełbasce z Kołem Łowieckim Jaźwiec

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowicach zbierają żołędzie i kasztany, które następnie przekazują do Koła Łowieckiego "Jaźwiec" Tarnów. Pomagają zwierzętom leśnym już od lat! W trudnym okresie zimowym tymi przysmakami są dokarmianie zwierzęta. W 2018 roku zebrali 380 kg żołądki i kasztany, przy czym najwięcej zebrała Wiktoria Pierzchała ponad 100 kg. 
            Koło Łowieckie "Jaźwiec" od lat wspiera szkołę zakupując prezenty służące placówce. W czwartek 7 lutego Prezes Koła Pan Kozik Wiesław wraz z Łowczym  Panem Jacentym Mrozem przekazali szkole miniwieżę z odtwarzaczem CD oraz głośniki komputerowe. Następnie zaprosili wszystkich do lasu, gdzie wspólnie wyłożono pokarm dla zwierząt. Byli również zaproszeni policjanci, którzy przekazali zasady bezpiecznego zachowania się w lesie i po zmroku. Gościem był Pan Wójt Józef Knapik.

        • KARNAWAŁ W JANOWICACH
          • KARNAWAŁ W JANOWICACH

          • W ubiegły czwartek w Szkole Podstawowej w Janowicach było tanecznie i zabawnie. Uczniowie po powrocie z ferii zimowych tanecznie wkroczyli w drugie półrocze. Przy muzyce bawili się świetnie. Rodzice przygotowali dla zmęczonych i wybawionych dzieci poczęstunek i napoje. Dużą atrakcją były organizowane konkursy i zabawy.

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.